سوالات متداول

1- آیا ثبت ازدواج موقت در شناسنامه ممکن است؟
ازدواج موقت که عموم مردم آن را صیغه می نامند ، نوعی ازدواج بر اساس قرارداد مدت دار است که با جاری شدن صیغه ی عقد بین زن و مرد ایجاد می شود ، در ازدواج موقت زن تنها حق مهریه را دارد و از حق نفقه ، همخوابگی با شوهر و حق ارث محروم است اما اگر در ضمن عقد چنین شروطی داشته باشد و مرد نیز پذیرفته باشد ، عمل به پرداخت و انجام آن برد مرد واجب خواهد بود ، ثبت ازدواج موقت امری اختیاری است و معمولا تنها در موارد خاص و و وجود اجبار ثبت می شود .
 
ازدواج موقت راه مشروع برای تامین نیاز جنسی افرادی است که امکان ازدواج دائم را ندارد و به دلیل مزیت ها و شرایط خاص خود با رابطه ی ناپسند و نامشروع زنا بسیار متفاوت است .
 
زنا آثار تخریبی فراوانی بر جسم و روح فرد دارد ، در حالی که به دلیل مشروعیت و قانونمند بودن روابط زن و مرد و مسئولیت های آنها نسبت به یکدیگر در ازدواج موقت ، فرد از آرامش خاطر روحی و روانی بالایی برخوردار است .
 
آزادی عمل زن و شوهر در ازدواج موقت بیشتر از ازدواج دائم است .
 
مدت دوام ازدواج موقت با توجه به شرایط و خواسته ی طرفین ازدواج می تواند از یک ساعت تا چندین سال باشد که در این صورت نیازی به ثبت ازدواج موقت نیز نخواهد بود .
 
ثبت ازدواج موقت
ثبت در دفترخانه ، که در این صورت کلیه ی مراحل ثبت ازدواج دائم را خواهد داشت و پس از طی کردن مراحل مورد نظر ، ازدواج موقت نیز در شناسنامه ی طرفین ازدواج ثبت می شود .
به دلایل مختلف از سوی مرد و زن ، معمولا ازدواج موقت را در شناسنامه ثبت نمی کنند .
 
مراجعه به روحانیون ؛ در این صورت روحانی مورد نظر باید مهر و دفترچه داشته باشد و تحت عنوان کارشناس دینی ازدواج را در دفترچه ای ثبت نماید و به دست طرفین ازدواج دهد ، با این کار ، ازدواج موقت هیچ جای دیگری ثبت نخواهد شد .
ازدواج موقت به دو صورت باطل می شود :
اتمام مدت مشخص شده عقد موقت
بخشیدن مدت باقی مانده از ازدواج موقت توسط مرد
در صورتی که اختیار بخشیدن مدت زمان باقی مانده از عقد به زن سپرده شده باشد ، زن می تواند با بخشیدن آن بر خود ، سبب بطلان عقد موقت گردد .
2- قانون مهریه ۱۱۰ سکه ای
3-آیا اشتغال زن در محاسبه اجرت المثل تاثیر دارد؟
4-تفاوت تکالیف مرد در نکاح دائم و موقت
5-حکم قانونی بارداری در ازدواج موقت

درباره ما

موسسه حقوقی و داوری حکم اندیش کیان مهر شمال عضو کانون وکلای دادگستری مرکز , ارائه دهنده خدمات داوری است که با مشارکت و همفکری گروهی از وکلای مجرب و کارآزموده دادگستری و با بهره مندی از دستاوردهای نوین دانش مدیریت و بررسی نمونه های موجود در کشورهای توسعه یافته طراحی و به ثبت رسیده است.
این موسسه با مجربترین و برترین قضاوت بازنشسته و وکلا و اساتید حقوقی در خدمت شما عزیزان می باشد.

آخرین مطالب

تماس با ما

آدرس :تهران , حکیمیه , خیابان امام حسین , نبش کوچه شفاعت , جنب دادسرای مدرس ,  ساختمان پرتو , طبقه 3 , واحد 304
شماره تماس : 02140773947
شماره همراه : 09197273122
                 09190029465
مدیریت : راضیه مهدوی , حیدر دوست
پذیرش : 8 صبح الی 8 شب

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی حکم اندیش میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.