وبلاگ

دعاوی مالی

دعاوی مالی دعاوی است که هدف خواهان از طرح اینگونه از دعاوی رسیدن به حکم محکومیت برای طرف مقابل و الزام او به پرداخت مالی برای خواهان باشد.
محاکم رسیدگی به دعاوی مالی
دعاوی مالی لزوما در دادگاه های عمومی حقوقی و طی تقدیم دادخواستی حقوقی به این محاکم ، مورد رسیدگی قرار میگیرد. البته ممکن است پاره ای از اینگونه دعاوی در قالب طرح دادخواستی ضمن رسیدگی به دعوای کیفری در قالب دعوای ضرر زیان ناشی از جرم در محاکم کیفری ، نیز مورد رسیدگی قرار گیرد که به فراخور موضوع هر عنوان از دعاوی ،توضیحات لازمه تبیین خواهد شد.
نحوه طرح دعاوی مالی
با تشکیل دفاتر الکترونیک خدمات قضایی در اکثر شهر ها و بخش های کشور عزیزمان ،در حال حاضر پذیرش و ثبت اینگونه از دعاوی چه اینکه از جانب وکیل دادگستری مطرح شود و چه از جانب افراد غیر وکیل ، در این دفاتر صورت میپذیرد.
به این منظور کلیه افرادی که تبعه ایران محسوب میگردند لزوما چنانچه قصد طرح دعوایی را داشته باشند، بدوا بایستی نسبت به ثبت نام در سامانه ثنا در دفاتر الکترونیک خدمات قضایی ، اقدام نموده و یک رمزکاربری در قالب رمز شخصی دریافت نمایند تا بتوانند از طریق سامانه ثنا و از طریق مجازی نسبت به پیگیری دعاوی و شکایات خود اقدام نمایند و هم اوراق قضایی اعم از اخطاریه های قضایی و احکام صادره را از طریق این سامانه (سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی) دریافت نمایند.
Image
هزینه دادرسی دعاوی مالی
طرح دعاوی مالی در محاکم دادگستری (دادگاه های عمومی حقوقی) وفق ماده 503 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی و ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب 1373 و همچنین بخشنامه یکنواخت سازی هزینه دادرسی ریاست محترم قوه قضائیه در سال 1397 ، مستلزم پرداخت هزینه دادرسی میباشد.
چنانچه خواسته در مرحله بدوی تا بیست میلیون ریال باشد ، دو و نیم درصد آن بابت هزینه دادرسی بایستی پرداخت شود و چنانچه خواسته بیش از بیست میلیون ریال باشد ،سه و نیم درصد نسبت به مازاد بر بیست میلیون ریال ، در مرحله بدوی بایستی پرداخت گردد.
جهت اطلاع دقیق از میزان هزینه دادرسی در محاکم قضایی میتواند روی گزینه تعرفه خدمات قضایی در سال 97 کلیک نموده و مقادیر هزینه تعرفه خدمات قضایی را مشاهده نمایید. شایان ذکر است چنانچه خواهان توان پرداخت یکجای هزینه دادرسی را نداشته باشد میتواند وفق ماده 505 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی ، در ضمن طرع دعوای خود، درخواست صدور حکم بر اعسار از پرداخت یکجای هزینه دادرسی به دعوای خود را تقدیم دادگاه نماید.
در این خصوص دادگاه بدوا در خصوص دعوای اعسار مطرح شده ،رسیدگی و چنانچه خواهان را مستحق معافیت موقت از پرداخت هزینه دادرسی بداند ، نسبت به آن حکم صادر و متعاقبا به اصل دعوای مطرح شده ،رسیدگی خواهد نمود. توضیحات تفصیلی در خصوص دعوای اعسار را میتواند در قسمت مربوط به دعوای اعسار ملاحظه و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایید.
مصادیق دعاوی مالی
دعاوی مالی دارای مصادیق فراوانی است که از مطالبه وجه اوراق تجارتی ماند چک و سفته را شامل مشود تا مطالبه دیه و هر وجه نقدی که بر ذمه طرف مقابل میباشد. به شرح ذیل ، بخشی از عناوین دعاوی مالی ذکر شده که مراجعین میتوانند با کلیک بر روی هر عنوان ، توضیحات کلی ، ضروری و کاربردی آن را ملاحظه نمایند. بدیهی است به جهت حجم گستره مطالب امکان بازگو کردن تمامی آن میسر نمیباشد ، لذا مقتضی است مراجعین محترم بدوا مطالب عنوان شده را مورد مطالعه قرار داده و چنانچه نیازمند راهنمایی بیشتر یا تعیین بهترین وکیل دعاوی مالی تهران برای اعطای وکالت دعاوی مالی یا انجام مشاوره حقوقی در دعاوی مالی، میباشند به صفحه تماس با ما مراجعه کنند.

درباره ما

موسسه حقوقی و داوری حکم اندیش کیان مهر شمال عضو کانون وکلای دادگستری مرکز , ارائه دهنده خدمات داوری است که با مشارکت و همفکری گروهی از وکلای مجرب و کارآزموده دادگستری و با بهره مندی از دستاوردهای نوین دانش مدیریت و بررسی نمونه های موجود در کشورهای توسعه یافته طراحی و به ثبت رسیده است.
این موسسه با مجربترین و برترین قضاوت بازنشسته و وکلا و اساتید حقوقی در خدمت شما عزیزان می باشد.

آخرین مطالب

تماس با ما

آدرس :تهران , حکیمیه , خیابان امام حسین , نبش کوچه شفاعت , جنب دادسرای مدرس ,  ساختمان پرتو , طبقه 3 , واحد 304
شماره تماس : 02140773947
شماره همراه : 09197273122
                 09190029465
مدیریت : راضیه مهدوی , حیدر دوست
پذیرش : 8 صبح الی 8 شب

نقشه

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی حکم اندیش میباشد| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.